Kadın sanatçıların oranı yüzde 10’un altında


Kadın sanatçılar, elektronik, hiphop ve rock müzikte en popüler 100 listesinin çok küçük bir bölümünü temsil ediyor. Global müzik dinleme hizmeti Deezer en çok dinlenen 100 elektronik sanatçısının sadece 4 tanesinin kadın olduğunu ortaya koydu. Hiphop ve rock müzik de yüzde 7’şerlik oran ile cinsiyet çeşitliliğinde geride kalan müzik türleri oldu. Pop müzik Deezer’da cinsiyet çeşitliliğini en çok yakalayan müzik türü. En çok dinlenen uluslararası sanatçıların yüzde 42’si kadın. Ancak yine de sanatçıların yarısından azının kadın olduğu göze çarpıyor.

Deezer’ın geçen yılki dinlenme oranlarına bakıldığında dünyada en çok şarkıları dinlenen kadın sanatçıların Billie Elish, Dua Lipa ve Lady Gaga olduğu görülüyor. Türkiye’de ise ilk üçte Sezen Aksu, Billie Elish ve Ziynet Sali bulunuyor.

En önemli türlerde en çok dinlenen kadın sanatçı oranı ( ilk 100 şarkı için):

Pop – 42%
R&B – 39%
Soul – 26%
Alternatif- 15%
Country – 15%
Caz- 14%
Klasik- 11%
Hiphop – 7%
Rock – 7%
Elektronik- 4%

Deezer, Uluslararası Kadınlar Günü öncesinde kadınların müzik endüstrisinde hala karşılaştıkları pek çok zorluğa ışık tutmaya yardımcı olmak istiyor. Bu amaçla kadının sektördeki varlığı ile ilgili bazı veriler ortaya kondu ve kadınlar tarafından üretilen içerikler için özel bir kanal hazırlandı.

8 Marttan itibaren kullanıcılar uygulama içinde; müzik endüstrisinde kadınların temsili ile ilgili sorunlar ve kadın sanatçılar hakkında ilginç gerçekler gibi bazı değerli verilere ulaşacak. Yana kaydırılan bilgi kartları ile geçen yıl – Deezer’ın en çok dinlenen 100 şarkısının sahibi kadın sanatçının erkek sanatçı sayısının üçte biri olması gibi – bilgilere ulaşılacak. Sektörde kadın temsili ile ilgili bir diyalog başlatmak isteyen Deezer kullanıcıları bu verileri kolayca paylaşabilecek.

Mart ayı boyunca Deezer, bu Dünya Kadınlar Günü’nde kadın sanatçıları desteklemeye yardımcı olmak için Originals Sessions ve seçilmiş şarkı listelerini içeren yeni bir “Kadının Sesi” koleksiyonunu lanse edecek.

Deezer’ın yeni “Müziğin arkasındaki kadınlar” çalma listesi serisi, uluslararası hitleri yaratan yazan ya da yorumlayan şarkı yazarlarını, yapımcıları ve müzisyenleri de tanıtacak. Her kadın, katkıda bulundukları en bilinen parçalardan bazılarını içeren kendi çalma listesine sahip olacak. Ariana Grande, Dua Lipa, BTS, Selena Gomez, Justin Bieber, Linkin Park, Aerosmith, Bon Jovi, Jay-Z, Drake ve Rihanna’dan en sevdiğiniz parçaların arkasındaki Tayla Parx, Julia Michaels, Diane Warren ve WondaGurl gibi çok yetenekli sanatçılarla tanışacaksınız.

Son olarak kadın podcast yaratıcıları ve sunucularının da kanalda özel bir yeri olacak. Türkiye’den de tanınmış gazeteci Nevşin Mengü Deezer’a özel “Eşitliği Aramak” podcast’inde Türkiye’de cinsiyetler arası eşitliği sağlamak için neler yapılması gerektiğini tartışacak.

8 Mart’tan itibaren Deezer’da “Kadınların Sesi” Kanalına giderek kadın sanatçıları ve içerik üreticileri destekleyebilirsiniz.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı