Dünya çapındaki caz sanatçılarının sahnesinde


Birçok uluslararası festival ve projede hem Türkiye hem de Avusturya’yı temsil eden, uzun yıllardır Avusturya’da yaşayan Türk müzisyen Uygar Çağlı yeni solo albümü “Ting”i Mayıs ayında müzikseverlerle buluşturmaya hazırlanıyor. Tüm prodüksiyon, beste ve aranjmanların Uygar Çağlı’ya ait olduğu albüm, dünya müziği ve fusion tarzındaki 8 parçadan oluşuyor.

Uygar Çağlı, Ting isimli yeni albümünün çalışmalarını Türk, Avusturya ve Taiwanlı müzisyenlerden oluşan multikültürel bir ekiple gerçekleştirdi. Adını, evreni açıklamak için her şeyin özü, temeli veya yapıcısı olarak benimsenen madde dışı varlık, “Tin”den alan albümde enstrüman olarak; perdeli & perdesiz gitar, tuşlu çalgılar, saxofon, ney, vurmalı çalgılar, davul & perküsyon, vokal gitar, kanun ve perdeli & perdesiz bas kullanıldı. Ting’in lansman konseri ise “Avrupa cazının kalbi” olarak da bilinen, dünyanın en prestijli caz kulüplerinden Porgy & Bess’te 28 Mayıs günü gerçekleştirilecek ve online olarak da Uygar Çaglı ‘Ting’ (TK/TW/A) im Porgy & Bess – Jazz & Music Clubadresinden izlenebilecek.

Dünya çapındaki caz sanatçılarının sahnesinde

Dinlerken müzikteki çeşitlilik üzerine bir farkındalık yaratan albümde, sağlam altyapılı ritim grubunun eşliğindeki melodiler Çin çalgısı erhu, perdesiz ve e -bow gitar, ney, Afrika`dan udu – drums ve kanun gibi otantik enstrumanlarla icra edilmis. Piyano ve saksafon ile yapılan keyifli caz emprovizasyonları da albümde yerini alıyor.

Mike Stern, Richard Bona, John Scofield, Steve Coleman, Yellowjackets ve Mother`s Finest gibi dünya çapındaki saygın caz sanatçılarının sahne aldığı Porgy & Bess’te Ting’in müzikseverlerle ilk buluşmasını gerçekleştireceğini söyleyen sanatçı, şunları aktardı:

“Dünya starlarının sahne aldığı, Le Mons, Moers, Berlin ve Salam Orient gibi uluslararası festivallere de sahnesini açan Porgy & Bess, yine dünya çapındaki önemli caz sanatçılarının konser verdiği bir mekan. Dolayısıyla Avrupa’da cazın kalbi olarak da tanımlanan böyle önemli bir sahnede konser verecek olmak da ayrı bir heyecan kaynağı.”

World Music School’un da kurucusu

Jazz bassist ve pedagog olan Uygar Çağlı aynı zamanda Viyana’da bulunan World Music School’un da kurucusu. Çağlı, Türkiye ile Avusturya arasındaki kültürel ve sanatsal köprünün gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Yeni albümü’nün tanıtım turnesine de Türkiye’den başlamak istediğini belirten Uygar Çağlı şunları söyledi:

“Pandemi dönemini yoğun olarak yeni albümümüzün çalışmalarıyla geçirdik. Mayıs ayında tüm online platformlarda müzkseverlerle buluşturacağımız albüm için bir tanıtım turnesi gerçekleştirmek istiyoruz. Bugüne kadar dünyanın çeşitli ülkelerinde birçok konser verdik. Ancak Türkiye’de konser verebilme, Türk jazz – fusion ve dünya müziğine ilgi duyan kitle ile buluşma fırsatı henüz bulamadık. Bu nedenle albümün tanıtımı için gerçekleştirmeyi planladığımız turnemize doğduğum ülkeden, Türkiye’den başlamayı çok istiyorum. Bunun için de sponsorluk arayışlarımızı sürdürüyoruz.”

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı