Basit objelerle müzik yapmak: Gören Kulaklar İçin


Arter, “Gören Kulaklar İçin” başlıklı ses atölyesiyle 12 yaş ve üstü katılımcıları bir kez daha bedenlerini kullanarak ses çıkarmaya ve evde bulunan basit objelerle müzik yapmaya davet ediyor. Amy Salsgiver ve Nihal Saruhanlı tarafından yürütülecek “Gören Kulaklar İçin” atölyesinin ikincisi, 6 Aralık Pazar günü saat 11:00’de düzenlenecek. Çevrimiçi ortamda gerçekleşecek atölyenin sonunda katılımcıların üreteceği ses performansları, yürütücüler tarafından müzikal bir kolaja dönüştürülerek “La Cage Musicale Atölye Çalışması” başlığı altında Arter’in SoundCloud hesabında yayınlanacak.

Her yaştan katılımcının yaratıcı süreçleri deneyimlemesini amaçlayan Arter Öğrenme Programı’nın, sergiler etrafında şekillenen etkinlikleri pandemi döneminde alınan tedbirler kapsamında çevrimiçi ortamda devam ediyor. Program kapsamında düzenlenen atölyeler katılımcıların kendi ifade dillerini sanat yoluyla keşfetmelerini, biçim ve içerik arasındaki ilişkileri araştırmalarını amaçlıyor.

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan ve küratörlüğünü Arter’in Kurucu Direktörü Melih Fereli’nin üstlendiği Dinleyen Gözler İçin başlıklı grup sergisi, çoğu müzikle güçlü bir bağ kuran 23 yapıta yer veriyor. John Cage’in müzikte olduğu kadar tüm sanatsal üretiminde sessizlik, belirsizlik ve rastlantısallığı bir arada kullanan deneysel yaklaşımını ve Fluxus sanatçılarını referans alan sergi, görüntü ve ses ilişkisinin yanı sıra gündelik nesnelerin kendi içlerindeki gizli, duyulmayı bekleyen seslerle de ilgileniyor.

Sergi bağlamında 6 Aralık 2020 Pazar günü saat 11:00’de ikinci kez gerçekleştirilecek ve farklı eserlere odaklanacak “Gören Kulaklar İçin” başlıklı çevrimiçi ses atölyesi, bedenlerimizi kullanarak ses çıkarmanın ve evde bulunan basit objelerle müzik yaratmanın rastlantısal yöntemlerine odaklanacak. Perküsyoncu ve eğitmen Amy Salsgiver ile müzisyen Nihal Saruhanlı’nın yürütecekleri atölye çalışmasında, katılımcılar Fluxus kavramlarıyla ilişki kurarak derin dinlemeye ve geleneksel olmayan malzemelerle ses çıkarmaya yönelik çeşitli egzersizler yapacaklar. Atölye kapsamındaki son egzersiz, sergiden seçilecek bir esere yönelen veya bu eserle zıtlık kuran bir ses alanı yaratmayı amaçlayacak. Katılımcılar, bu egzersiz süresince ayrı ayrı kaydedilecek 20-30 saniyelik birer ses performansı üretmeye davet edilecekler. Atölye çalışmasını takiben Salsgiver ve Saruhanlı’nın bu kayıtları kullanarak ortaya çıkaracağı müzikal kolaj “La Cage Musicale [Müzik Kafesi]* Atölye Çalışması” başlığı altında Arter’in SoundCloud hesabında yayınlanacak.

Türkçe ve İngilizce olarak iki dilde yürütülecek atölyeye katılım için herhangi bir bilgi veya deneyim gerekmiyor. Katılımcılar atölye çalışmasında boş şişe, kavanoz, kutu, saksı, gazete kâğıdı ve farklı türde kâğıtlar, su dolu kap ve bir bardak ya da kepçe, baget olarak kullanılacak iki adet chopstick, kalem ya da tahta kaşık gibi evde bulunan eşyalardan oluşturulacak bir seçki kullanacaklar.

“Gören Kulaklar İçin” başlıklı atölyenin 80 TL olan biletleri Arter’den, 0212 708 58 01 numaralı telefonu arayarak veya biletler@arter.org.tr adresine yazarak temin edilebilir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı