Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda ilk


Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması etkinlikleri içinde ilk kez “Ulusal Çizgi Roman” ve “Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu” alanında da ödül verildi.

Geçtiğimiz yıl çalışma alanı yeni ödüllerle genişletilen Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nda, ‘Ulusal Çizgi Roman’ ve ‘Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu’ ödüllerini kazananlar açıklandı.

İlk kez verilecek Ulusal Çizgi Roman Ödülü’nü ‘Ve Sinem’i çizen Cihan Kılıç ile ‘Gozo ve Sagre’yi çizen Uğur Erbaş paylaşırken; Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’nü ise ‘Annemin İçindeki Ses’ adlı çocuk kitabını resimleyen Deniz Üçbaşaran kazandı.

Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman Ödülü’nün önemli sanatçılar ve akademisyenlerden Levent Cantek, Latif Demirci, Ersin Karabulut, Piyale Madra, Umut Südüak ve Başak Ürkmez’den oluşan bu yılki jürisi, son beş yıl içerisinde ulusal yayınevleri tarafından yayımlanmış çizgi romanlar arasından, ‘Ve Sinem’i çizen Cihan Kılıç’ı, ‘Gozo ve Sagre’ yi çizen Uğur Erbaş’ı ödüle değer buldu ve ödülün iki sanatçı arasında paylaştırılmasına karar verdi.

‘Ve Sinem’ genç dilini aktüelle ilişkilendirerek kullanma maharetiyle mizah dergileri içinde ayrıksı duran bir çalışma ve komik çizgili, underground eğilimli çizgi roman geleneğimizi sürdüren, yeni olmayı başaran bir hikaye yapısına sahip olması nedeniyle, ‘Gozo ve Sagre’ ise yaşadığımız dünyayı andırır biçimde bir başka “uygarlık tarihini” az bulunur türden bir hikaye derinliğiyle resmetmesi; karakterler arasında ustalıkla gezinen sakin anlatımı, ironik dili ve grafik romanın nitelikli bir örneği olması nedeniyle Aydın Doğan Ulusal Çizgi Roman Ödülü’ne değer bulundular.

Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’nün önemli sanatçılar ve akademisyenlerden Ercan Akyol, Ilgım Veryeri Alaca, Mustafa Delioğlu, Can Göknil, Tan Oral, Emre Senan, Umut Südüak ve Başak Ürkmez’den oluşan bu yılki jürisi, son iki yıl içerisinde ulusal yayınevleri tarafından yayımlanmış çocuk kitapları arasından ‘Annemin İçindeki Ses’ kitabını resimleyen Deniz Üçbaşaran’ın Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne değer buldu. Annemin İçindeki Ses, tema ile görsel arasında ilişkinin güçlü olduğu bir çalışma olması, özgün görsel dili, zengin renk paleti, farklı renklerin ardışık sayfalarda uyum içinde kullanılarak bütünlük oluşturması ve çocuk kitabı illüstrasyonun nitelikli bir örneği olması nedeniyle Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Ödülü’ne değer bulundu.

Ayrıca bu yıla özel olarak da Aydın Doğan Ulusal Çocuk Kitabı İllüstrasyonu Jürisi dokuz adet de Başarı Ödülü vermeğe karar verdi.

Başarı Ödülleri: Çeşme ve Rüzgar ile Reha Barış, Kedi ile Şeytan ile Mert Tugen, Kolları Ayaklarında Bay Fi’nin Klarneti ile Buket Topakoğlu, Zor Balık ile Uğur Altun, Babamın Battaniyesi ile Ayşe İnan, Bir Çizgi ile Çağrı Odabaşı, Güz Gelince ile Sena Yıldız, Kitap Karıncası ile Gökçe İrten, Öğretmenimin Gizli Hayatı ile Ayşe Deniz Şahin’e verilmiştir.

Çalışmalarına yeni fırsatlar ekleyerek, sanat ve yaratıcılık alanına desteğini artıran Aydın Doğan Vakfı, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi iş birliğiyle bu yeni alanların gelişmesi için olanaklar yaratmayı, deneyimli jüri üyeleri ile ödül kazananları arasında etkileşim sağlamayı, çocuk kitabı ve çizgi roman alanlarında üretiminin ulusal düzeyde desteklenmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı