16 Ekim Terazi Yeniayı: Oksimoron* Yeniay

Neye başlamak istediğine karşıdan bak. Neye başlamadığına, neyi başlatmadığına karşıdan bak. Sonra bir de çaprazdan bak. Başlatılabilecek, başlanabilecek neler var?


55
10 Paylaşım, 55 Beğeni

"Bir garip anlaşma,
İçinde kaybolunan bir oyun,
zamanlar ve düşler arası
var oluş, düş oluş…
Hatırlayabilene aşk olsun"

Aksiseda

Hem dışarıdan gelen sert etkilerin içimizdeki kavganın aksi olduğu, hem de içimizdeki savaşı dışarıya yansıttığımız bir yeniay. Ne içindeyiz çemberin, ne de dışında… Sahi! Yayında mıyız?

Hızlı daktilo

Düşüncemizde, zihnimizde, kendimizi ifadede sakarlık ve kazalara açık olduğumuz bir dönem. Bunun müsebbibi sadece Merkür'ün geri (retro) görünümü değil, aynı zamanda asi Uranüs ile olan karşıtlığı. Geçmişten kalan konuların tamamlanmasına fırsat veren bir yenilikçilik. Fütüristik fiillerimizi bozulan veya dataları silinen bilgisayarımızdan dolayı aniden(!) ve çok hızlı(?) eski daktilomuzla eylediğimiz bir yeniay. 

Müsterih bir yanılgı

Hayalperestlik, şairane duygular, idealize edilen hâller ile bir yandan da hayallerden uzaklaşan duyguların çelişkisi. Şairin sırtını dönmesi duygulara, yahut müsterih bir yanılgı gibi.

Ani tedriç

İçimizdeki bilge sesin bize yine en çok sevgi aracılığıyla seslenmeye çalıştığı bir yeniaydayız. Aniden verilen/verilecek olan kararlar sahiden ani mi? Uzun zamandır bekleyen/beklenen/bekletilen de -elbette ki tedriç prensibi ile- bir anda gerçekleşemez mi? Evrende sıçrama yoktur. Her şey tedricen; aşama aşama gerçekleşir, ilerler, yol alır, gelişir. Bu tedrici ilerleyiş "bir anda oluş"a zıt bir görünüm çizer. E, zaten oksimoron değil miydi bu yeniay. 

Gökteki kök 

Ohoo, hem derin ve dönüştürücü sözler söylemek istiyorum, hem de aklım bir karış havadan da öte, arş-ı kürsten etkiler almakta. Semboller ilminin temel betimlerinden biridir; balıkların uçması, kuşların yüzmesi. Bu öylesi bir şey de değil; yin-yang zamanlarda değiliz(?) oksimoron ya bu yeniay, yer altında yuva kuran bir yılanın bulutların üstünde uçması gibi. Oksimoronu içselleştirenler için evet zümrüd-ü anka!

Süleyman'ın mührü

Aksi seda, hızlı daktilo, müsterih bir yanılgı, ani tedriç, gökteki kök hepsini teker teker düşündün. Şimdi hepsini bir'le, cem et, birlik'te düşün. Düşün ki; eresin "Süleyman'ın Mührü"ne.

İlişkilerin dengesini yitirdiği, bir güzel çalkalandığı, prens ile prensesin birbirini -bırak anlamayı- görmekte zorlandığı bir yeniay. Kral ile kraliçenin yan yana durdukları bir yeniay. Asalet ile bilgeliğin kol kola yürürken, sevgi, kanıt ve sanata doğru baktığı, şövalyenin ise kral ile kraliçeye karşı durduğu onurlu bir tablo. Eskilerin söylediği gibi: "Candan önce onur gelir." 

Son olarak özellikle belirtmek istiyorum; Yanılgı, yanlış anlama, yanlış anlaşılmalara dikkat. Hep akıl bilmesin, kalp anlasın; hep yürek hissetmesin, zihin sezsin!

Kolaylıkla ve güzellikle olsun!

instagram.com/ozguelvanyilmaz

İBRAHİM

İbrâhîm, içimdeki putları devir elindeki baltayla
Kırılan putların yerine yenilerini koyan kim?

Güneş buzdan evimi yıktı
Koca buzlar düştü, putların boyunları kırıldı
İbrâhîm, güneşi evime sokan kim?

Asma bahçelerinde dolaşan güzelleri buhtunnasır put yaptı
Ben ki zamansız bahçeleri kucakladım, güzeller bende kaldı
İbrâhîm, gönlümü put sanıp da kıran kim?

Asaf Halet ÇELEBİ

*Oksimoron: Birbiriyle çelişen ya da tamamen zıt iki kavramın bir arada kullanılması ve bu şekilde oluşturulmuş ifade. (Kaynak: Wikipedia)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

55
10 Paylaşım, 55 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı