15 Kasım Akrep Yeniayı: Bilgi-güç-yıkım/dönüşüm

Yalanlar, gizli işler, sırlar... Felsefi bir yeniay değil bu; okült, majik, manipülatif, gizemli bir yeraltı süreci. Bilgi ile güçlenmek temsilcisi.


Akrep burcunda gerçekleşen Yeniay doğrudan "güç" ile alakalı. Güç, güç birikimi, birikmiş gücün hareketi, odaklanmış gücün yayılması… Yalanlar, gizli işler, sırlar… Felsefi bir yeniay değil bu; okült, majik, manipülatif, gizemli bir yeraltı süreci. Bilgi ile güçlenmek temsilcisi. Henüz gerçekleşmeden Elon Musk'ın hızlıca atakta bulunduğu bir yeniay. Büyük soru şu: Pandemi var mı, yok mu? Virüs mü öldürüyor, tedaviler mi? Aşı konusu da elbette gündemde kalacaktır.

Güç ve bilgi

Akrep burcunun temsil ettiklerine yakışır konular var bu yeniay sürecinde. Kasım sonuna dek etkisi sürecek olan temalar; güç ve bilgi. 

Yeraltı, madenler, gizli işler, gizli güçler, manipülasyon, yalanlar, saklı gerçekler, derinlik, yıkım/dönüşüm.

Madde dünyasındaki değişime bir de uzaktan, tam karşıdan bakabileceğimiz bir yeniay. Bilgilerin yolunu açan bir yeniay.

Hiç bilmediğimiz sarsıcı gerçekleri yeni öğrenebileceğimiz gibi, doğru sandığımız bir takım bilgilerin yalan olduğunu öğrenerek de sarsılabiliriz. Bilginin güç getirebileceği gibi, güç de bilgileri açığa çıkartabilir. Bunun yanı sıra bilgi, gücü elinde bulunduran yahut gücü ele geçirmek isteyenler tarafından saklanabilir de. Uyanıklık ne kadar yeterli gelir bilmiyorum ama derin bakmak ve derin düşünmek zorunda olduğumuz manipülatif bir zamandayız. 

Yıkıcı Yeniay

Yıkıcı olmak konusunda gayretli bir Yeniay. Gayretli ve dönüşüme açık olmasını Jüpiter'le kavuşumdaki Plüton da işaret etmekte. Plüton gezegen mi değil mi tartışıladursun, o etkisini, göksel öğretmen Jüpiter'ten güç alarak göstermekte. Pandemi var mı, yok mu? Covid mi öldürüyor, tedavisi mi? Görünenler gerçek mi? Görünmeyenler görünecek mi? sorularını sorduruyor Yeniay'ın yükseleni ve ev sahibi Akrep ile birlikte. Görünmeyenlerdeki bilgiler oldukça dikkat çekici. 

Elon Musk'ın attığı tweet gibi şaşırtıcı, sarsıcı sözler çoğalabilir bu dönemde.

Gündemde pandemi, ekonomik kriz, uluslararası denge problemleri varken -bir yandan- el altından, yer altından, kimler yine hangi işler peşinde? Virüsü mikroskopla görüntülemek mümkün, peki ya yönetenlerin aklından geçenler? Yeniay yıkıcılığını bilgi ile getirecek; Düzeni değil bilinenleri yıkacak. Yıkılacak olan ve yerine yenisi konacak olan bilgiler çeşitli bölgelerde protestolara, itiraz eylemlerine, tabandaki dalgalanmalara yol açabilir. Bunu başarma gücü ilerleyen vadede kendini gösterecektir. Yanıltıcı bilgilere ve manipülasyona dikkat!

Gökyüzü partnerleri

"Gizli işlere dikkat" diyorum fakat bunun yanı sıra tüm dönüşüm enerjisi, sancı ve krize rağmen enteresan bir dengenin mevcudiyetine de tanık olacağız.

Gökyüzünün çiftlerinden Ay'la Güneş birlikte, Satürn'le Jüpiter elele, Venüs'le Mars birbirlerine uzaktan bakarken; "sen bana bakma, ben senin baktığın yerde olurum” durumundalar.

Önden koşanlar

Terazi'deki Venüs, Oğlak'taki Satürn ve Jüpiter, Koç'taki Mars birbirlerine öncü burçlarda kare yapmaktalar. Açısal olmasa da, burç bazındaki bu T karenin enerjisi, bir başka öncü burç olan Yengeç'e yerleşen Vertex'ten kapı açıyor. Öncü enerji Yengeç'ten çıkış yolu arayacak. Bu çıkışın “tevâfuk”una yeniay üçgenle destek verecek. Birlik, güvenlik, koruma, aile, vatan, “bizimkiler” kapısından bakacak tevâfuk. 

21 Kasım-15 Aralık

Her yıkım ardından yeniden yapılanma getirir. Dönüşüm enerjisini gösteren bu yeniay Venüs ile açısal bağlantıda değil, Venüs'ü görmüyor. Yani, “sevgi bunun neresinde?” sorusunun cevabını Venüs 21 Kasım'da burç değiştirdiğinde alabiliriz. Şimdilik daha ziyade bilgi ile adım atmakta bu dönüşüm. 

Yalnızca sevgi de değil, sanatçıların seslerine de dikkat çeken bir süreç. Şarkılar her zaman söylenmeli, söylenebilmeli muhakkak; yeri ve zamanı olmamalı. Ancak, Yeniay’ı takiben 21 Kasım’da başlayan Venüs Akrep süreciyle sanatçılar "sözlerini" söyleyecekler.

Türkiye haritasında Yeniay’ın; sanatçıları, gençleri, yaratıcı faaliyetleri, buluşları ve eğlenceyi temsil eden 5. evde gerçekleşmesi de ayrıca manidar. 

Kolaylıkla ve güzellikle olsun!

instagram.com/ozguelvanyilmaz

ARAYIŞ

En kısa ceza
Ömür-boyu olandır..
Kimse bilmediğinden.

Kim bilir;
Belki bir yalan’dır..
Kendiliğinden.

Bir korku’dur belki,
Saklanandır..
Çirkinliğinden.

Bir soru olsa gerek;
Sorulmadığındandır..
Birden.

Özdemir ASAF


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı