Banksy değil, Zonguldaklı Matsy!

Biz onu Banksy gib değil de, evinde beslediği onca kediyi doyurmak için kedi maması peşinde koşan Don Kişotvari bir sokak sanatçısı olarak görüyoruz.


Eserlerini Banksy veya Kaws gibi milyon dolarlara değil, kedi ve köpek mamalarına dönüştüren bir karikatürist, roman yazarı ve sokak sanatçısıdır Mete Arif Tokmak. Sanatını eşitsizliğe, adaletsizliğe ve hayvan haklarına adamış bir aktivisttir de aynı zamanda. Bunca yeteneğine aldanıp cüzdanının akçeli olduğunu düşünmeyin sakın; karın tokluğuna işte… Cervantes’in  roman kahramanı Donkişot hayranıdır. Kentin  sanayi mirası olarak korunması gereken Merkez Lavuarı’nın yıkımı öncesinde oluşturmaya çalıştırdığı “Kent İnisiyatifi” adını verdiği logonun Donkişot karakteri olması bu nedenledir. Dergi çıkartamıyorsak da fanzin çıkartırız" diyerek “Dergi Dergi“ adlı fanzini, “Fanzin çıkartabiliyorsak dergi de çıkartabiliriz" diyerek Zonkişot adlı yerel kültür ve edebiyat dergisini yayınlar. Derginin logosu yeldeğirmenine saldırı hazırlığında olan şövalye Don Kişot’tur.  

Bir kentin sanat sokağı olması gerektiğine inanan sanat dostlarıyla birlikte hareket etse de kenti yönetenler böyle bir düşünceden oldukça uzaktır. Tüm girişimlere rağmen Sanat Sokağı hayali gerçekleşmez. Yılmaz Erdoğan’ın “Kelebeğin Rüyası”  filminde konu edindiği Rüştü Onur, Muzaffer Tayyip Uslu ve Kemal Uluser figürlerini Tevfik Fikret Sokağı’na, Amele Birliği Hastanesi yokuşundaki Paydaş Kültür Derneği’nin duvarına çizer. Genç yaşta tüberkülozdan yaşamını yitiren bu üç şairin figürleri, hatıra fotoğrafı çekilen stüdyo haline dönüşür. 

Sonra bu üç şairimiz Maden Şehitleri Müzesi‘nin iç duvarını yer edinir. Kente hâkim bir tepe olan Fransız Mahallesi’nde liman manzaralı bir ağacın dibinde birbirlerine şiir okurlarkenki tasvirleri Mete Arif Tokmak tarafından resmedilir. İki katlı bir kentin ruhuna uygun olarak bu tasvirin altında maden ocağından kömür çeken katırla anlatılmıştır. Müzeyi gezmeye gelenler duvardaki resimlerle fotoğraf çektirmeden gitmezler. 

Sanatçı dostu Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcının Mete Arif Tokmak’ın duvar resimlerini görmesi ona elini uzatmasına yetmişti. Şimdi Çaycumanın duvarlarında, Filyos Kuş Cenneti’nin yok edilişini sorgulayan çizimlerde, Filyos Vadisi’ne yapılacak fabrikaların yörenin ekosistemini bozarak onulmaz yaralar açacağını işaret eden tasvirler öne çıkıyor. Duvardaki çizimlerde yöreye özgü   hayvansal ürünlerden, endemik bitkilerden ve antik değerlerden bahsedilerek bölgenin tarım ve turizm politikalarıyla kalkınabileceğini işaret ediyor.   

Bartın Akpınar köyü Ferda Çetinkaya Kütüphane’sinin duvarları Mete’nin çizimleriyle daha bir anlam kazanıyor. Yöreyi temsilen çizilen Rıfat Ilgaz ve Barış Akarsu portrelerinin yanına çimenlere uzanmış   bir çocuğun dışarı taşan düşlerini görüyoruz. Çocuğun düşleri MATSY düşleri olup Cervantes’in kitabından dışarıya çıkarak yeldeğirmenlerine saldıran Don Kişot olarak karşımıza çıkıyor.  

Filyoslu mask ve ahşap sanatçısı Mehmet Türkçelik ile birlikte Kozlu Şırgan köyünde çocuklarla birlikte yaptığı atölye çalışmalarına değinmeden olmaz. Filyos Sanat Buluşmaları, yıllar önce yapılan Zonguldak Sanat Festivallerine katkıları unutulmaz. Halen tatil günlerinde BKMde devam eden resim atölyesi çalışmaları var. Sergi Odası’nın, kent sınırları içinde bulunduğu ortamda kültür ve sanatın yaygınlaşmasında emek veren sanatın insanlarla buluşması için gönüllü ortam yaratan kişilere verdiği İbn-i Sina ödülünü 2015 yılında Mete Arif Tokmak’ın alması boşuna değildi. O bir sokak ressamı, karikatürist, köşe yazarı, ressam, eğitmen ve Taşra Züppesi romanının yazarı. Heybesinde yayına hazır ikinci roman dosyası olan Ters Dergi çizeri Mete Arif Tokmak; yani bizim MATSY’miz.

Biz onu Banksy gib değil de, evinde beslediği onca kediyi doyurmak için kedi maması peşinde koşan Don Kişotvari bir sokak sanatçısı olarak görüyoruz. Umarım hayalindeki apartman duvarını bulur da fırçasındaki tüm renkleri  gönlünce duvara işler.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı