Nietzsche’nin, Dark dizisine ilham veren teorisi: Bengi Dönüş neyi savunuyor?

“Bengi Dönüş” teorisi hayatımızın sonsuz kere tekrarlandığını savunuyor. Milyonları ekrana kilitleyen Dark dizisi de senaryosunu bu teori üzerine inşa ediyor...


“Yaşadığın ve yaşamakta olduğun bu hayatı, yeniden ve sayısız kere daha yaşamak zorunda kalacaksın; içinde yeni hiçbir şey olmayacak: Yaşamındaki her acı, her sevinç, her bir düşünce ve her bir soluk, tarif edilemeyecek kadar küçük ya da büyük her şey, arka arkaya ve aynı sırayla, sana dönecek. Ağaçların arasından süzülen şu alacakaranlık ve şu örümcek bile, şu an ve ben kendim bile. Varoluşun sonsuz kum saati, içinde toz lekesi olan sen ile yeniden ve yeniden başaşağı çevrilecek!”
Friedrich Nietzsche

“Bengi Dönüş”, bizim bildiğimiz adı ile “33 yıl döngüsü” hayatımızın sonsuz defa tekrarlandığını savunuyor. Netflix’te yayınlanan ve senaryosuyla zihinleri allak bullak eden Dark, tam da Nietzsche’nin bu teorisinden yola çıkıyor. Nietzsche’nin teorisine göre, “Evren ve zaman sonsuz bir döngü içerisindedir. Yaşanan her şey sonsuza kadar tekrar tekrar yaşanacaktır.” Nietzsche, bu konudan ilk önce “Şen Bilim” kitabında bahsetmiş. Daha sonra ise “Böyle Buyurdu Zerdüşt” kitabında daha detaylı bir şekilde konuyu bizlere anlatmış. 

Hayatınızda mutlu anlarınızı, güzel anılarınızı tekrar tekrar yaşayacaksınız dediklerinde bu olaydan keyif alırdınız. Fakat acı dolu günleri, mutsuzlukları tekrar yaşayacaksınız deseler bu olaydan hiç hoşnut olmazsınız. Bu durum biraz sert bir değerlendirme gibi duruyor olabilir ama Nietzsche'nin de hayata pozitif bakan bir insan olduğu söylenemez. Bengi Dönüş’e bilimsel bir yoldan bakacak olursak; Nietzsche, evrende tüm tecrübelerin tekrar edildiğinden bahsediyor. Bunu üç temele dayandırıyor. Evrenin sonsuz bir enerjiye sahip olması, enerjinin dönüşeceği durumların kısıtlı olması ve en önemlisi zamanımızın sınırsız olması…

Geleneksel kadercilik ve Bengi Dönüş arasındaki farkı ise Pierre Klossowski, "Nietzsche ve Kısırdöngü” kitabında şöyle anlatıyor: Kadercilik kendi içinde tersine çevrilemez bir şekilde, "neyi yapmaya karar verirsem vereyim, kararım, düşündüklerimin aksine beni aşan ve bilmediğim bir projeye itaat eder" düşüncesi üzerine kuruludur. Ama Bengi Dönüş'ün anlam ve amacı bilinç düzeyinde kaybolur. Döngünün başlangıç ve hem de son olabilen hiçbir noktası yoktur…

33 Sayısının Gizemi

Nietzsche’nin teorilerinde, günümüzde astrologlara da yardımcı olan bir diğer tezi “33 yıl döngüsü”dür. Çünkü Güneş yaklaşık 33 yıl sonra aynı saatte aynı konuma geliyor, gezegenlerse, 33 yılda bir aynı hizada sıralanıyor. 33 yıl önce meydana gelen depremler ve doğal afetler bu yıl için astrologların deprem tahminlerini yapmasına yardımcı olabiliyor.

33 sayısının gizemi üzerine birçok örnek sayılabilir. Örneğin: İtalyan epik şiirinin en bilindik örneği olan Dante’nin İlahi Komedyası 3 bölümden oluşuyor. Her bölüm 33 satır dizisinden oluşuyor. 

Amerikan başkanı Kennedy’nin suikaste uğradığı yer 33. paralele denk geliyor. Ortadoğu’daki birçok kanlı olay, suikast ve gerilimlerin bu paralel üzerinde yaşandığı gözlemleniyor.

Şeytan 33 yaşında isyan etmiş, İsa 33 mucize gerçekleştirmiş… Bunlar gibi olayları da düşününce Nietzsche’nin teorisinin boş laflardan ibaret olmadığını görüyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı