Hande Ustamahmut yazdı: FREUD ve JO-FI

Şayet ılımlı ve kibar bir izlenim verirse Jo-Fi hastanın yanına gider ve uzanırdı. Fakat hasta agresif ve kabaysa Jo-Fi oradan uzaklaşırdı.


Hepimizin hemfikir olduğu bir gerçek var ki köpekler insanların antidepresanı, yoldaşı, koruyanı ve sevenidir. Nitekim bir köpek aşığı olan Freud da öyleydi. Ünlü düşünür Freud, ailesiyle birlikte köpeklere olan tutkusuyla bilinirdi. Freud’un köpek sevgisini oğlu Martin şu şekilde ifade eder:

”Ailem ve babam kesinlikle bilinçsizce köpek aşığı olmuştu.” 

Esasında Freud, çocukluk yıllarını hayvanlarla geçirerek büyümemişti. Ancak yıllar geçtikçe ünlü psikoterapistin köpeklere olan sevgisi artmaya başlamıştı. Öyle ki Freud köpeklerini kartvizitine kaydedecek kadar onlara bağlıydı. Kızı Anna doğum günü partilerinde köpeklere kostümler giydirerek, bu sevimli dostları eğlencelerine ortak ederdi. Parti masalarında tüm köpeklerin sandalyeleri dahi vardı ve her biri pastalardan tadarak ev halkına eşlik ederlerdi. 

Freud’un bilhassa çov-çov köpeklere karşı özel bir ilgisi vardı. Jo-Fi adlı köpeği çov-çov ırkıydı. Son derece akıllı ve sevecendi. Zira Freud’a göre insan karakterini analiz etmeleri noktasında köpeklerden daha iyisi yoktu. Tam da bu yüzden Freud, hastaları muayenehanesine geldiğinde Jo-Fi’nin yanında kalmasını isterdi. Şayet ılımlı ve kibar bir izlenim verirse Jo-Fi hastanın yanına gider ve uzanırdı. Fakat hasta agresif ve kabaysa Jo-Fi oradan uzaklaşırdı. 

Jo-Fi’nin özelliklerini bunlarla sınırlamak mümkün değildi. Çünkü Jo-Fi, Freud’un hastalarıyla olan seanslarının ne zaman biteceğini dahi çok iyi bilirdi. Öyle ki seansta tam ellinci dakikaya gelindiğinde Jo-Fi hemen ayaklanır ve kapıya doğru koşardı. Bu sayede Freud seans bitimi için saatine bile bakmaya gerek duymazdı. Kuşkusuz Freud’un köpeğiyle olan maceralarını buraya sığdırabilmek mümkün değil. Ancak en büyük yardımcısı olduğu şüphe götürmez bir gerçekti. Zira Jo-Fi kendi patili dünyasında insan karakterlerini saptama noktasında tıpkı bir hekim gibi çalışırdı. 

Son olarak Franz Kafka’nın kapısını çalarak şunları eklemek istiyorum: 

“Bütün soruların cevapları bir köpeğin bakışında gizlidir.” (Franz Kafka)

 Kaynak: Uygarlığı Değiştiren Yüz Köpek (Sam Stall)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı