Yeşilçam’da sıradan bir gün: “Yerli” Tarzan İstanbul’da, “Milli” Toma sinemalarda

1952 Yapımı "yerli ve milli" Tarzan İstanbul'da filminin 3'te 2'si Hollywood Tarzanından çalıntı. Peki kalan kısmının nasıl çekildiğini biliyor muydunuz?*


Paranız yoksa, zamanınız yoksa, ormanınız yoksa nasıl Tarzan filmi çekersiniz? Zamanında iş bitirici, kurnaz Yeşilçam sinemacıları bu sorunu çözmüşler. Filmin üçte ikisini Hollywood yapımı, 1932 tarihli “Tarzan Maymun Adam” (Tarzan the Ape Man) filminin görüntülerini kullanarak, kalanını o günlerde İstanbul’a gelen Medrano sirkinin fil ve maymunuyla çekim yaparak “Tarzan İstanbul’da” filmini tamamlamışlar. İşte o filmin ve yerli malı Tarzan’ın hikayesi…

 1. 1 Bütün Hollywood İstanbul'da!


  Sabahattin Tulgar, 1940 yılında kurduğu şirketi ile film sahiplerinden izin almadan “Drakula İstanbul’da”, “Şarlo İstanbul’da” ve “Tarzan İstanbul’da” gibi filmleri yaparak dönemin en çok kazanan yapımcılarından biri haline gelir. Gişede büyük başarı kazanan “Tarzan İstanbul'da" filmi İngilizce, İspanyolca, Yunanca, Fransızca ve İtalyanca olarak birçok ülkede gösterilmeye başlar. Peki üçte ikisi kendi filmlerinden çalınmış bu filmin kendi pazarlarında satılmasına kimse ses çıkarmaz mı?

 2. 2 Hakiki yerli ve milli Tarzan


  Nebil Özgentürk, “Tarzan İstanbul’da” ile ilgili ilginç bir ayrıntıyı aktarır: “Edgar Raiss isimli bir zat İstanbul’a gelir, Tarzan İstanbul’da filminin telif hakkının kendisinde olduğunu söyler ve Türkiye’de dava açar. Ama Sabahattin Tulgar kaçın kurası. Hemen Manisa’ya gider. O dönem oldukça popüler olan ‘Manisa Tarzanı’ diye bilinen Ahmeddin Carlak ile notere giderler. ‘Manisa Tarzanı’nın, Tarzan İstanbul’da filmi ile ilgili ‘Bu benim hikâyemdir’ diyen ifadesini mahkemeye sunar ve Hollywood’a karşı davayı kazanırlar.”

 3. 3 Sirk gider, sal devrilir ama film bir şekilde çekilir!


  Sabahattin Tulgar’ın yapım şirketinin adı ironik bir şekilde “Milli Film”dir. Milli Film, çoğu çalıntı görüntülerden oluşan milli “Tarzan” filmini 1952 yılında yapar. Filmin yönetmeni Yılmaz Atadeniz’in aktardığına göre, “Tarzan İstanbul’da” filminin büyük kısmı Belgrad Ormanlarında çekilmiş, filmde Medrano Sirki’nin hayvanları kullanılmış ancak çekimler tamamlanmadan sirk İstanbul’dan ayrıldığı için filmin kalan kısmı İzmir Fuarı’ndaki büyük hayvanat bahçesinde çekilmiş. Üstüne üstlük çekimler sırasında set ekibi tarafından yapılan salın devrilmesi nedeniyle, Aziz Basmacı gibi yüzme bilmeyen film ekibinden bazıları boğulma tehlikesi geçirmiş. Nihayetinde filmin başrol oyuncusu Toma Valcis, Tarzan’a yakışır bir kahramanlıkla film ekibini boğulmaktan kurtarmış.

 4. 4 Valcis'ten Balcı'ya...


  Peki kimdir bu Toma Valcis? “Tarzan İstanbul’da” filminin afişine bakarsanız, Tamer Balcı başroldedir. Tamer Balcı asıl olarak İstanbul-Heybeliada doğumlu bir Rum’dur gerçek ismi ise Toma Valcis’tir. Valcis; yüzme, kürek, voleybol ve futbolda çok başarılı komple bir sporcudur. Rum olduğu için Ankara’da 3 yıl “sakıncalı” olarak askerlik görevini yaparken çekiç atma sporuna başlar. Atletizm Federasyonu Başkanı Naili Moran’ın tavsiyesi ile “Milli Atlet” olur ve Balcı soyadını alır.

 5. 5 O bir rekortmen!


  Valcis, 20 Nisan 1940’ta Türkiye çekiç atma rekorunu 34,86 metre ile egale eder. Türkiye’nin Balkan Oyunları kadrosuna girer ve birinci olur. 20 yıl milli takımda kalır ve rekorunu 52 metreye taşır. Hollywood yapımı “5 Parmak” (Five Fingers) filminde dublörlük yapar. Bu onun sinemayla ilk tanışmasıdır ve devamı gelir. Valcis toplam 35 filmde oyuncu olarak yer alır.

 6. 6 Yerli de olsa Tarzan kılsız olur!


  “Tarzan İstanbul’da” filmi için boyu posu ve sportmen fiziği sebebiyle Toma Valcis çok uygundur. Ancak Toma ismi tıpkı soyadı gibi “uygun” bulunmaz. Toma’nın soyadından sonra adı da değişir ve Tamer Balcı olur. Bir sorun daha vardır. Toma Valcis oldukça kıllı bir vücuda sahiptir. Filmin üçte ikisinin çalındığı orijinal filmin görüntülerinde Tarzan rolündeki Johnny Weissmüller’in vücudunda kıl yoktur. Hemen çözüm bulunur ve Toma Valcis’in tüm vücudu çekimler için tıraş edilir.

 7. 7 Doğduğu yerde, doğduğu isimle...

  Heybeliadalı Toma Valcis 1993 yılında aramızdan ayrıldı. Film afişlerinde adı halen Tamer Balcı olarak geçen Valcis’in Heybeliada Rum Mezarlığı’ndaki mezar taşında ise Toma Valcis yazıyor.

  *Kaynak: İstanbullu Tarzan: Toma Valcis, Önder Özdemir, Sendika.Org


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı