Stalker Serisi 2: ‘Gerçeklik’


Stalker serisinde, ilk kez Stalker, Yazar ve Profesörü birlikte görüyoruz. 'Bölge'ye gitmeden önce restoranda buluşmuşlardır. Çalışmada, Stalker ve Profesör masada otururken, Yazar arka tarafta içki içmektedir. Stalker ile Profesör aralarında konuşurken, Profesör yadırgayarak sorar:

"O da bizimle mi?"

"Boş ver, ayılacaktır. Onun da oraya gitmeye ihtiyacı var." cevabını verir Stalker.

Sıradan bir diyalog gibi görünse de Stalker, 'Yazar'ın bir alkolik olmadığına, gerçeği arayan bir çaresiz olarak gördüğüne vurgu yapar. Konuşma bittikten sonra Yazar masaya gelir. Gerçeklik ile mutlu olunamayacağına dair (zaten kendisi Bölge'ye bu amaçla gitmektedir) yaptığı tespiti aktarmaktadır: "…Müzede sergilenen antik bir vazoyu düşünün. Zamanında, yiyecek artıklarını saklamak için kullanılıyordu ama şimdi anlamlı deseni ve eşsiz biçimiyle evrensel hayranlığın bir simgesi. Herkes 'Oh!' ve' Ah!' diyor. Ve birdenbire, hiç de antik olmadığı, dalgacı birinin arkeologları kandırdığı anlaşılıyor. Sadece eğlenmek için. Tuhaf, görüldüğü gibi hayranlık bitiyor…". İmgesel bertaraf edilince vazo birden sıradanlaşıyor.

Neva Bulvarı eserinde Gogol'un gerçeklik üzerine yazdıkları, insanı ve dünyayı anlamlandırmada muazzam bir katkı sunuyor: "… Burada her şey yalan, her şey hayaldir çünkü hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Siz şu üzerinde harika dikilmiş redingotuyla iki dirhem bir çekirdek yürüyüp giden adamı varsıl biri mi sandınız? Yanıldınız efendim! Yalnızca üzerindeki giysiden ibaret biridir o! Siz şu kilise inşaatı karşısında duran iki şişko vatandaşı, kilisenin mimarisi üzerine bir fikir tartışmasına mı tutulmuş sandınız? Hiç ilgisi yok! Şu iki saksağanın dalda karşılıklı oturuşlarının ne tuhaf olduğu üzerine konuşuyor onlar!…"

"Siz yoksa hanımların… hanımlara hele hiç inanmayın! Sonra vitrinlere de pek bakmayın; güzel ama dünyanın parasının istendiği bir takım ıvır zıvırlar sergilenir oralarda…"


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı