Piyango gibidir Kapitalizm


Farkında mısınız Kapitalizm hiç kendini övmüyor, "Yaşasın Patron Ağa Düzeni, Yaşasın Patron Diktatörlüğü" de demiyor. Hep kendini ürünlerle öne çıkarıp dikkat çekiyor, sıradan insanın kalbini çalıyor. 

Zaten sıradan insanda doğuştan "Hep Bana, Hep Bana" yatkınlığı olduğu için çabuk tava geliyor. Bazı yöreler bunu "Hep Biye, Hep Biye" diye de telaffuz ediyor olsa da yöresel farklılıklar Kapitalizm'in popülaritesini düşürmüyor.

Kapitalizm umut satıyor. Kapitalizm vaadediyor. Sıranın sana da gelebileceğini işliyor. Sosyalizm "Hepimiz eşitiz, kalmazsa da hepimiz açız!" diyor. Zaten aç olan sıradan insan neden tercih etsin lan Sosyalizmi? Piyango bileti almak gibi Kapitalizm, "Ya çıkarsa"dır sonu.

Hayal'le gerçek gibi düşün. 'Hayal' sınırsızdır, baldırın çıplak da olsa ama 'Gerçek'te bir tek baldırının çıplaklığı vardır. Bazan, hatta çoğu zaman insanlar bunun için hayal olanı seçer, gerçeği bilse de.

Piyango gibidir Kapitalizm, çıkmayacağını bilir de umudu yaşatır.

Yazarın notu: Şiir gibi oldu lan bak. Sosyalizm'le ilgili şiir olsa iki sosyalist takdir ederdi ama Kapitalist bunu da sallamaz. Varsa yoksa, para pul, çıkar peşinde…

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir