Leblebi

Modern insan ya da sağlıklı insan 'Leb' diyorsa 'Leb' anlamına gelir, o anlamda söyler, karşısındaki de o anlamda anlar. Doğru iletişim budur ve yoruma fırsat vermez


12
6 Paylaşım, 12 Beğeni

‘Leb’ demeden ‘Leblebi’yi anlamak da doğu hastalığıdır. Çok afedersiniz ama her aklı başındaki adam ‘Leb’ dendiğinde ‘Leb’ anlanması gerektiğini bilir. ‘Leb’ deyince ‘Leblebi’ anlamak, karşıdakinin davranış ve sözlerini yorumlamak ve dahi doğru yorumlayabilmek zorunluluğudur. Yanlış anlaşılmaya, yanlış yorumlamaya açık bir durumdur. Alışkanlığa dönüşmesi durumunda normalleşir ve anlamayanı zora sokar.  ‘Leb’ diyen şahsın konumunu güçlendirir, ya da güçlü konumuna vurgu yapar.

Çevresindekilerin ona adanmış hayatları vardır ve sadece o kişiye çalışılmıştır. Efendisini o denli iyi tanır ki hizmetçisi, ağzından çıkanın devamını o getirir. Bu böyle yorumlanmaya da bilir ama böyle yorumlama şansı olan, böyle yorumlanmaya açık bir özdeyiştir.

Modern insan ya da sağlıklı insan ‘Leb’ diyorsa ‘Leb’ anlamına gelir, o anlamda söyler, karşısındaki de o anlamda anlar. Doğru iletişim budur ve yoruma fırsat vermez. 

‘Leblebi’ demek isteyen de lafı dolandırmadan, sözcükleri yoruma bırakmadan, sağlıklı iletişim için Direkt olarak ‘Leblebi’ demek zorundadır. ‘Leblebi’ diyemediği için ‘Leb’ dediğinde anlaşılmayı beklemek gerçek fikri gizlemek veya fikrini söyleyememek, ya da fikrini söylemeye cesaret edememeyi içerir. 

Bu söz bir de karşısındaki kişilik tipini avucunun içi gibi tanıma anlamında kullanılır, o da bir önyargı içerir, ona bilahare değineceğim. Değinmek zorunda da değilim aslında.

Kalın sağlıcakla… (Nasıl ayarlıyosanız artık!)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

12
6 Paylaşım, 12 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı