Bitkilerin basit öğretileri 2: Karadut

Pek çoklarımız için karadutu lekesi çıkmayan bir meyve olarak bilir. Karadut yerken dökmeye çekiniriz ancak karaduttan öğreneceğimiz çok şey var...


Bu yazıya "hayat, eylemektir" gibi iddialı, genel-geçer bir tabir ile başlamak bence hiç de yanlış bir giriş olmayacaktır. Bu tabir, hele ki eylem hayatında bu kadar aktif bulunan bizler için hiç mi hiç geçersiz sayılan bir ilke değil. Hayatımızın her anı eylemek ile geçiyor; bazen durmak, bazen yazmak, bazen konuşmak ve neredeyse hiç durmadan düşünmek… Üstelik düşünmek eylemine o kadar aşina hale geliyoruz ki düşündüğümüzü dahi düşünemez oluyoruz. 

İçimizde bu kadar keşmekeşle dışarıda bir hayat eylemeye devam ederken, düşündüğünün farkında olmayan zihin ile eyleyip, sonrasında da "pişmanlık", "haz", "tatminsizlik" gibi durumların içinde kendimizi buluyoruz. Karikatürde de bahsi geçtiği gibi: "Cevaplarım aklıma geliyor ama hep yatmadan". Bu husus hepimizin başına zihnin tutsağı olmaya devam ettiğimiz süreçte gelmiştir ve gelecektir de. Farkında olmadan bir anda bağırıp, ayna nöronlarla karşılık verip, tekrar bilinen şeyleri sunan bir kısır döngüde yaşar hale geliyoruz. 

Kontrolsüzce söylemlerde veya fiziksel olarak şiddet eyleminde de bu durum geçerli. Kendi öğrendiğimizi o kadar sorgusuzca içeri atıyoruz ve yine kendi düşüncelerimizde o kadar boğuluyoruz ki neredeyse günün tamamını otomatik pilotta yaşayıp, gün sonunda veya kendimizi fark ettiğimiz anlık zaman dilimlerinde, "Keşke onu demeseydim/bağırmasaydım…" veya "Keşke şunu deseydim/yapsaydım…" düşüncelerinin yarattığı duygulanımlara giriyoruz. 

Bu durumdan çıkmanın tek yolu, bu kadar kendi içinde ancak bir o kadar da kendinden habersiz yaşayan bizlerin, her anın farkına vararak eylem hayatına dahil olması ve kendi hayatının kontrolünü tekrar eline almasıdır. 

Buraya kadar eylemlerden bahsettik, şu anda ise "karadut" bitkisinden söz etmek isterim kısaca, kalorisinden veya vitaminlerinden ziyade bize anlattığı şeyden: 

Pek çoklarımız için karadutu lekesi çıkmayan bir meyve olarak bilir. Karadut yerken dökmeye çekiniriz ancak; "Karadutun lekesini, yine karadutun kendi yaprağı çıkarır". Tıpkı kendi eylem hayatımızın gidişatını sadece kendi çabamız ile temizleyebileceğimiz ve yenileyebileceğimiz gibi…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı